A macskakiállítás
- A nevezés feltételei: Macskakiállításon csak a fajtatiszta macskák vehetnek részt, de olykor szoktak rendezni az “általános” macskáknak is.
Fontos, hogy a nevezési lap pontosan legyen kitöltve, és meg kell lennie a szükséges védőoltásoknak is. A beteg macskák nem nevezhetnek.
- Szállítás: A macskának hozzá kell szoknia a szállító-ketrechez. Az utazást is el kell viselnie.
- Előkészületek: A macskának szépnek kell lennie a kiállításra, csillogó szőrzet, szép szemek, körmök. Nem lehet se sovány, sem pedig túl kövér. Főként a hosszúszőrűeknél érdemes egy alapos mosdatást végezni. A Macska fitt és szelíd legyen, semmiképp ne legyen túl álmos, vagy vad. Az idegenektől sem szabad félnie.
- Kiállítás kellékei: takaró, etető, itató, toalettedény.
Ilyen egy kiállítás: - Az állatorvos minden macskát megvizsgál, amikor megérkezik. –a macskát a helyére kell rakni. Legyen tiszta víz és alom is. – még egy gyors fésülés, szem és fül ellenőrzés. – a bíró megnézi a macskát. Kiosztja a szabvány sz. pontokat.
A macska öt érzéke + a hatodik
- Látás: A macskák látása hatszor jobb az emberénél. Pupillája nagy fényben vékony csíkká keskenyedik, sötétedéskor egyre nagyobbá válik. (Ez az embernél is megfigyelhető, de nem olyan nagy a változás, és a pupilla mindig gömb alakú.) A macskáknak három szemhéjuk van.
- Szaglás: A kutyáknál fejletlenebb, viszont az embernél sokkal jobb a macska szaglása. Nem csak a vadászatban, hanem a kommunikációban is szerepet játszik a szaglás: A kandúrok területüket “jelölik” meg szagnyomokkal. A nőstény is hagy nyomot maga után, a talpa szagmirigyeiből.
- Hallás: A macskák az 50-60 kHz-ig terjedő hangokat hallják, míg az ember csak 20 kHz-ig hall. A macskák a hangokat felerősödve hallják, így tudják észlelni még az egereket is-
- Tapintás: Tapintószőrszálak a bajusz és a szeme, álla, mellső lábán lévő tapintópamacsok. Bajusza sokat segít a tájékozódásban. A tapogatószőrök úgy működnek, mint a nagyon érzékeny “antennák”
- Ízlelés: A macska különbséget tud tenni az édes, keserű és sós íz között. Nyelvén ízlelőbimbók helyezkednek el. Nyelvének felső oldalán papillák helyezkednek el, melyek a bunda tisztítását, és a zsákmány könnyebb megragadását segítik.
Hazatérés: A macska rendkívűl jól tud tájékozódni. Ebben emlékezete, hallása, szaglása, látása segíti, az ösztönei.
Hosszúszőrű macskák ápolása
Naponta elvégzendő feladatok Fésülés: Ügyelni kell rá, hogy mindenhol meg legyen fésülve, különösen azokon a helyeken, ahol könnyen gubancolódik a szőr (hónalj, hajlatok) Ha a csomókat már nem tudod kifésülni, vidd el a macskát cicakozmetikushoz. NE használj balzsamot, és más szereket sem! Szem –és fültisztítása borvizes vattával. Olajat, pálcikát NEM szabad használni. Sérülések vizsgálata: Nézzed meg, hogy macskádon nincsenek-e sebek, karcolások! Talp vizsgálata: tapintsd meg ujjaddal a macskád talpát, hogy nincs-e benne hegyes tárgy.
Ritkábban elvégzendő teendők Fürdetés: Mivel a macska minden nap “megfürdeti magát”, ezért bőven elég félévente, vagy ritkábban fürdetni. Ugyanis, ha túl gyakran van “mesterségesen” letisztítva, akkor előfordulhat, hogy többé már nem fogja magát tisztogatni. A fürdéshez legjobb, ha babasampont használsz, mert ez nem csípi a cica bőrét, nem okoz kiütéseket. Alaposan öblítsd le a habos bundát, majd bugyoláld be a macskát saját törölközőjébe. Törölgesd át, majd kezdheted a hajszárítóval a szárítást. Csak akkor engedd szabadon, ha már teljesen megszáradt (és az alábbi feladatot is elvégezted már:) Körömvágás: Fürdés után kell a körmöket ellenőrizni. A köröm behúzva legfeljebb egy mm lehet. A körmöt mindig szakemberrel kell vágatni, mert nagyon érzékeny!
A macskák általában a puha, húsos ételeket (pl. konzerveledeleket) szereti.k De nem jó, ha folyton csak ezeket kapja, mert fogai besárgolnak, szuvasak lesznek. Ezért adj neki néha szárazeledelt is. Ha nem akarja elfogadni, keverd össze a puhával. A szárazeledel azért is jobb, mert nem csak húsból áll, vannak benne zöldséges falatok is, melyekre szüksége van a macskádnak, ráadásul sokkal könnyebben tárolható. Néha összekeverheted egy tojással is, így biztos jobban tetszik majd kedvencednek, ráadásul a tojástól selymesebb lesz a bundája. Tejjel is felöntheted, benne sok kalcium van, ami szintén jó.
Az itatásról
A macskának szüksége van FRISS ivóvízre, ezért erről gondoskodni kell. Akadnak azonman néha olyan macskák, akik nem hajlandóak a vizet meginni. Ilynekor jó a tej A tej jó és egészséges, de ha túl sokat kap a macska, akkor hasmenése lehet. Nem szabad csak tejen nevelni a macskát.
Milyen eledelek vannak?
Macskánk többféle eledelt is kaphat. Sok márka közül lehet a legmegfelelőbbet választani, illetve többféle eledeltípust:
· Szárazeledel: Olcsó, és adagolása sem okozhat gondot. A jó minőségű száraztáp tartalmaz a macska számára minden fontos tápanyagot. A csomagoláson feltűntetett módon tálaljuk, és adjunk mellé friss vizet.
· Konzerv és alutasak, alutálca: Szokták puhaeledelként is nevezni. A macskák többsége jobban szereti, mivel puha és ízletesebb a szárazeledelnél. Konzervet lehet kapni 400, 100, 150, 130 és 75 grammos kiszerelésben is. Egy alutasak egy teljes étkezésnek felel meg, de szerintem a macska megbír enni egyszerre két alutasakot is… Az alutálca alumíniumtálcán kiporciózott eleség, általában 100 gramm tömegű. Nem olyan szaftos, mint az alutasak. A puhaeledelek, lehet keverni szárazzal, így valószínűleg a macska jobban szereti majd a szárazat is J.
· Macskaszalámi: A macskaszalámiban mindenféle húst darálnak össze, illetve egyéb adalékokat tartalmaz. Nem kemény, mint a száraz, és nem puha olyan szaftos, mint a puhaeledelek.
· Házi eledel: A macskát nem kötelező macskatáppal etetni, megfelel a jól összeállított emberi „eledel”. Túlnyomó részt húsból áll, illetve – ha a macska elfogadja – kiegészítőkből (sajt, főtt tojás stb.…) Belsőségeket is kell adni, de nem szabad rendszeresen, mert túl sok A vitamin izületi károsodáshoz vezet.
· Kiegészítők: A száraztápot ún. öntettel is meg lehet borítani, így a macskák jobban szeretik. Érdemes egy zacskó jutalomfalatot is tartalékolni, hogy ha a macska valami ügyeset csinál, megjutalmazhasd. Lehet venni vitamintablettákat is, de inkább csak akkor használd őket, ha állatorvos ajánlja. Speciális macskafű, vagy ültettet búza segíti a macska emésztését, könnyebben megszabadul a lenyelt szőrtől. Adhatsz neki tojást hetente (főzve) illetve sajtot, tejtermékeket.
Etetés
A kölyökcicák mindig több kis adagot kapjanak. Általában 4-5-ször szoktak nekik adni egy nap élelmet. A felnőttnek elég a napi kétszeri, bő étkezés is. Az idős macska többet eszik, 3 adagot is lehet neki adni. Nem mindegy, hogy miből mennyit kap a macska. Az eledelen olvasható, hogy milyen korú macskának mennyi kell.
Viselkedés
Alvás: A macskák sokat alszanak, főként a kölykök és az idős macskák. Csak akkor alszanak mélyen, ha biztonságban érzik magukat.
Nyújtózkodás: Álmukból felébredve először a hátukat domborítják, majd a mellső, és végül a hátsó lábakat nyújtóztatják meg.
Mosakodás: Mancsait nyalogatja, hogy nedves legyen, majd a fülét és a fejét körbetörli. Az oldala tisztításánál oldalra fekszik, majd nyelvével nyalja bundáját. A hátsó láb és a farkvég tisztításánál lábukat a levegőbe nyújtják, és egyensúlyoznak vele, majd nyelvükkel nyalogatva tisztítják.
Támadás: A hát púpos, a farok feláll, a szőr felborzolódik. Közben moroghat és köphet is.
Félelem: Mancsát felemeli, jelezve, hogy támadhat. Fülét hátrasunyja.
Üdvözlés: A macskák barátságosan, orrukat és bajszukat megérintve, homlokukat szaglászva üdvözlik egymást.
Mászás: Nagyon jól tudnak a macskák mászni. Éles karom segíti a mászásban és a kapaszkodásban.
Karomélesítés: Gyakran kaparják a macskák a fák, vagy más kemény tárgyat, hogy a karmuk külső burokától megszabaduljanak. Területjelölésnél is a fákat kaparják
Macska "beszéd"
A macska kifejezéseinek értelmét nem könnyű felismerni, ebben próbál segíteni ez a modul.
A hangok: A macska nyávog, ezt mindenki tudja, de nyávogások közt is van eltérés, többféle nyávogás létezik. Megkülönböztetnek a nyivákolástól a morgásig különböző típusú nyávogást. Kétségbeesetten nyivákol a macska, ha csapdába esik, vagy a kiscica, amikor anyját már jó ideje hívja, de nem jön. Morogni az ellenséges macskák szoktak egymásra, kiegészítve fújásokkal, köpésekkel. Ezzel azt jelzik, hogy készek támadni. A dorombolás azt jelenti, hogy a macska boldog. Ez minden macskánál más, egyesek már amint egy-kettőt simogatnak rajtuk dorombolnak, más macskák pedig csak hosszas cirógatásért "cserébe hajlandóak" dorombolni.
Testbeszéd: A testbeszédben az arcjátékot (mimikát) kell figyelembe venni, valamint a farok-illetve a testtartást. Általában a macska gazdiját feltartott farokkal üdvözölve köszönti. Ha a farok végét enyhén billegeti, az a feszült figyelem jele, az erős farkcsapkodás nyugtalanságot fejez ki. A macska mimikáját legfőképpen a füleknél lehet megfigyelni: A nyugodt macska fülei felfelé állnak, az oldalra lapított fülek nyugtalanságot, támadásra készséget jeleznek. A macska felborzolja szőrzetét, ha olyat lát, amitől megijed (pl. egy kutyát). Ezt azért teszi, hogy nagyobbnak és erősebbnek látsszon. A macska néha pótcselekvésre szánja el magát...
Mozgás
Azt már tudjuk, hogy a macskák teste rendkívül rugalmas, ezáltal nagyon ügyesen mozognak:
Séta: a macskák elegáns járásukról híresek. Ha épp nincs semmi sürgős dolguk ezt a mozgást végzik. Futás: Nagyon gyorsan tudnak futni.
Leugrás: Nagy magasságokból is képesek sértetlenül leugrani, ugyanis rugalmas csontvázuk és puha talppárnáik enyhítik a földetérés nehézségét. A bajszuk segítségével egyensúlyoznak, fontos a farok, a fej és a lábak helyzete. A talajt először kinyújtott mellső lábakkal érintik, ezután érkeznek földre a hátsó lábak. Felugrás: Magasra tudnak ugrani, arányaiban magasabbra, mint az ember. Ilyenkor hátsó lábukkal erősen elrugaszkodnak, majd a „földetérés” olyan, mint leugrásnál. Mászás: Ügyesen másznak, hála éles karmaiknak.
Vadászat: a vadászat különböző mozgások folyamata: Hosszú ideig képesek várni a zsákmányra. Amint észreveszi, fejét alacsonyan tartva, testét a föld közelébe lelapítva, fülét hátrahajtva csendesen kúszni kezd az áldozat felé. Amikor az áldozat ugrótávolságon belülre kerül, a macska kis ideig mozdulatlanul vár. Testének alsó fele felemelkedik. Végül egy erős ugrás következik, és az áldozat máris a mancsok rabságába esett. Persze, a zsákmány nem mindig élőlény, mert a macskák gyakran csak játékból vadásznak, és ilyenkor kisebb tárgy az áldozat.
Ha eleget mozgott a macska, felkeresi kedvenc helyét, és ott pihen.
|